Naar de inhoud

De cijfers.

Middelste woning173punten (regels 2026)
De helft zit tussen146–213punten
Vanaf 1 januari 2027175punten, middelste woning
Doorgerekend5.986woningen

Regels 2026

Regels vanaf 1 januari 2027

In Vaals hebben we 5.986 woningen doorgerekend. De middelste woning komt uit op 173 punten: de helft van de woningen heeft meer, de helft minder. Dat is duidelijk minder dan in heel Nederland, waar de middelste woning 198 punten heeft.

De grootste groep is middenhuur: 41% van de woningen. 39% zou vrije sector zijn en 20% sociale huur. Dat is veel sociale huur: in heel Nederland is het 6%.

Er staan eengezinswoningen (52%) en appartementen door elkaar. De middelste woning is 100 m² groot volgens de BAG. De gemiddelde WOZ-waarde is volgens het CBS € 238.000 (peildatum 1 januari 2024). Een lagere WOZ-waarde geeft minder WOZ-punten.

Met de regels van 2027 komt de middelste woning op 175 punten, en valt 40% in de vrije sector.

Binnen de gemeente heeft Vijlen de hoogste middelste woning (209 punten) en Vaals de laagste (164 punten).

Volgens het CBS is 54% van de woningen in Vaals een huurwoning, en is 27% van een woningcorporatie.

Van 55% van de woningen staat een energielabel op de open labelkaart. Telt het label nergens mee, dan zakt de middelste woning naar 155 punten en is 35% sociale huur. De echte uitkomst ligt waarschijnlijk daartussen.

Tot en met 143 punten is het sociale huur, van 144 tot en met 186 punten middenhuur en vanaf 187 punten vrije sector. Dit is een schatting voor alle woningen, met vaste aannames. Het is geen puntentelling van één woning. Alleen de Huurcommissie of de rechter stelt de huur bindend vast. Zo hebben we het berekend

Zo verschillen de buurten.

We hebben de 9 buurten van Vaals ingedeeld naar de punten van hun middelste woning. De meeste woningen (85%) staan in een buurt waar de middelste woning 161 tot en met 186 punten heeft.

Woningen in Vaals naar de middelste woning van hun buurt, regels 2026. Bron: AG Vastgoed Media, op basis van CBS, Kadaster en RIVM.
Punten middelste woning van de buurtStaafWoningenAantal
tot en met 143 (sociale huur)0%0
144 tot en met 160 (middenhuur)0%0
161 tot en met 186 (middenhuur)85%5.089
187 tot en met 210 (vrije sector)10%610
211 tot en met 250 (vrije sector)2%146
meer dan 250 (vrije sector)2%141

Rond de grens van 186 punten: in 1 buurt ligt de middelste woning tussen 176 en 196 punten. Daar staan 364 woningen (6%). Bij 186 punten houdt de middenhuur op: daar kan een paar vierkante meter of een beter energielabel bepalen of een woning middenhuur of vrije sector is.

Van 2026 naar 2027.

Met de regels van 2027 gaat de middelste woning in Vaals van 173 naar 175 punten. Het aandeel vrije sector gaat van 39% naar 40%, sociale huur van 20% naar 18%. In heel Nederland gaat de middelste woning 2 punten omhoog. Eén van de nieuwe regels: een woning zonder tuin of balkon krijgt in 2027 geen minpunten meer. Wat er in 2027 verandert

Naast Limburg en Nederland.

De middelste woning in Vaals heeft 23 punten minder dan die in de provincie Limburg.

Middelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrijMiddelste 2027
Vaals173146–21320%41%39%175
Limburg196168–2338%34%58%197
Nederland198173–2326%33%61%200

Per woonplaats.

WoonplaatsWoningenMiddelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrij
Vaals4.825164146–20523%44%33%
Vijlen711209181–2525%24%71%
Lemiers450193170–25810%35%55%

Alle woonplaatsen in Vaals met minstens 25 woningen. Sociaal, midden en vrij: regels 2026.

De cijfers van Vaals en de woonplaatsen als bestand: download (csv). Alle gemeenten: landelijke tabel (csv). Licentie CC BY 4.0: gebruik ze met vermelding van AG Vastgoed Media en het CBS.

Problemen met je verhuurder in Vaals?

Problemen met je verhuurder? Elke gemeente heeft sinds 1 januari 2024 een meldpunt goed verhuurderschap (Wet goed verhuurderschap, artikel 4). Zoek op de site van de gemeente Vaals naar "meldpunt goed verhuurderschap".

Buurgemeenten.

GemeenteMiddelste woningSociaalVrij
Gulpen-Wittem2084%68%

Andere gemeenten in Limburg.

Beek (L.) · Beekdaelen · Beesel · Bergen (L.) · Brunssum · Echt-Susteren · Eijsden-Margraten · Gennep · Heerlen · Horst aan de Maas · Kerkrade · Landgraaf · Leudal · Maasgouw · Maastricht · Meerssen · Mook en Middelaar · Nederweert · Peel en Maas · Roerdalen · Roermond · Simpelveld · Sittard-Geleen · Stein (L.) · Valkenburg aan de Geul · Venlo · Venray · Voerendaal · Weert

Meer over huurpunten.

Wil je het voor je eigen woning weten?

Vul je adres in. Na 2 minuten zie je gratis of jouw woning waarschijnlijk sociale huur, middenhuur of vrije sector is.

Gratis schatting in 2 minuten. Je hoeft niets te meten.

Samengesteld door AG Vastgoed Media uit CBS, BAG en energielabeldata. Methode en rekenregels: Mark Korbee. Bijgewerkt op 3 november 2026. Bronnen: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (tabel 86165NED, gewijzigd 15 oktober 2026), CC BY 4.0 · CBS, Gebieden in Nederland 2026 (tabel 86247NED), CC BY 4.0 · Kadaster, Basisregistratie Adressen en Gebouwen via PDOK (stand 1 november 2026), CC0 · RIVM, Energielabels van gebouwen (7 oktober 2026), Public Domain Mark.