Naar de inhoud

De cijfers.

Middelste woning181punten (regels 2026)
De helft zit tussen158–209punten
Vanaf 1 januari 2027182punten, middelste woning
Doorgerekend67.115woningen

Regels 2026

Regels vanaf 1 januari 2027

In Maastricht hebben we 67.115 woningen doorgerekend. De middelste woning komt uit op 181 punten: de helft van de woningen heeft meer, de helft minder. Dat is duidelijk minder dan in heel Nederland, waar de middelste woning 198 punten heeft.

De grootste groep is middenhuur: 44% van de woningen. 43% zou vrije sector zijn en 14% sociale huur.

Er staan eengezinswoningen (48%) en appartementen door elkaar. De middelste woning is 94 m² groot volgens de BAG. De gemiddelde WOZ-waarde is volgens het CBS € 313.000 (peildatum 1 januari 2024).

Met de regels van 2027 komt de middelste woning op 182 punten, en valt 44% in de vrije sector.

Volgens het CBS is 61% van de woningen in Maastricht een huurwoning, en is 34% van een woningcorporatie.

Van 75% van de woningen staat een energielabel op de open labelkaart. Telt het label nergens mee, dan zakt de middelste woning naar 160 punten en is 36% sociale huur. De echte uitkomst ligt waarschijnlijk daartussen.

Tot en met 143 punten is het sociale huur, van 144 tot en met 186 punten middenhuur en vanaf 187 punten vrije sector. Dit is een schatting voor alle woningen, met vaste aannames. Het is geen puntentelling van één woning. Alleen de Huurcommissie of de rechter stelt de huur bindend vast. Zo hebben we het berekend

Zo verschillen de buurten.

We hebben de 41 buurten van Maastricht ingedeeld naar de punten van hun middelste woning. De meeste woningen (64%) staan in een buurt waar de middelste woning 161 tot en met 186 punten heeft.

Woningen in Maastricht naar de middelste woning van hun buurt, regels 2026. Bron: AG Vastgoed Media, op basis van CBS, Kadaster en RIVM.
Punten middelste woning van de buurtStaafWoningenAantal
tot en met 143 (sociale huur)0%0
144 tot en met 160 (middenhuur)11%7.100
161 tot en met 186 (middenhuur)64%42.681
187 tot en met 210 (vrije sector)20%13.266
211 tot en met 250 (vrije sector)5%3.568
meer dan 250 (vrije sector)<1%481

Rond de grens van 186 punten: in 14 buurten ligt de middelste woning tussen 176 en 196 punten. Daar staan 25.874 woningen (39%). Bij 186 punten houdt de middenhuur op: daar kan een paar vierkante meter of een beter energielabel bepalen of een woning middenhuur of vrije sector is.

Buurten met de meeste en de minste punten.

BuurtMiddelste woningWoningenSociaalVrij
Vroendaal · Wijk 06 Buitenwijk Zuidoost3194200%99%
Villapark · Wijk 01 Buitenwijk Zuidwest2451.6180%79%
Dousberg-Hazendans · Wijk 02 Buitenwijk West2447130%100%
…
Boschstraatkwartier · Wijk 00 Centrum1591.51727%10%
Belfort · Wijk 02 Buitenwijk West1561.31416%17%
Randwyck · Wijk 06 Buitenwijk Zuidoost1452.54934%13%

Alleen buurten met minstens 100 woningen. Buurtnamen van het CBS (wijk- en buurtindeling 2025).

Van 2026 naar 2027.

Met de regels van 2027 gaat de middelste woning in Maastricht van 181 naar 182 punten. Het aandeel vrije sector gaat van 43% naar 44%, sociale huur van 14% naar 13%. In heel Nederland gaat de middelste woning 2 punten omhoog. Eén van de nieuwe regels: een woning zonder tuin of balkon krijgt in 2027 geen minpunten meer. Wat er in 2027 verandert

Naast Limburg en Nederland.

De middelste woning in Maastricht heeft 15 punten minder dan die in de provincie Limburg.

Middelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrijMiddelste 2027
Maastricht181158–20914%44%43%182
Limburg196168–2338%34%58%197
Nederland198173–2326%33%61%200

De cijfers van Maastricht en de woonplaatsen als bestand: download (csv). Alle gemeenten: landelijke tabel (csv). Licentie CC BY 4.0: gebruik ze met vermelding van AG Vastgoed Media en het CBS.

Problemen met je verhuurder in Maastricht?

Bijvoorbeeld intimidatie, discriminatie of geen schriftelijke informatie bij je contract? Meld het bij de gemeente: Meldpunt Goed Verhuurderschap. Elke gemeente heeft zo'n meldpunt sinds 1 januari 2024 (Wet goed verhuurderschap, artikel 4).

Links nagekeken op 3 november 2026.

Buurgemeenten.

GemeenteMiddelste woningSociaalVrij
Eijsden-Margraten2252%81%
Meerssen2112%71%
Valkenburg aan de Geul1988%61%

Andere gemeenten in Limburg.

Beek (L.) · Beekdaelen · Beesel · Bergen (L.) · Brunssum · Echt-Susteren · Gennep · Gulpen-Wittem · Heerlen · Horst aan de Maas · Kerkrade · Landgraaf · Leudal · Maasgouw · Mook en Middelaar · Nederweert · Peel en Maas · Roerdalen · Roermond · Simpelveld · Sittard-Geleen · Stein (L.) · Vaals · Venlo · Venray · Voerendaal · Weert

Meer over huurpunten.

Wil je het voor je eigen woning weten?

Vul je adres in. Na 2 minuten zie je gratis of jouw woning waarschijnlijk sociale huur, middenhuur of vrije sector is.

Gratis schatting in 2 minuten. Je hoeft niets te meten.

Samengesteld door AG Vastgoed Media uit CBS, BAG en energielabeldata. Methode en rekenregels: Mark Korbee. Bijgewerkt op 3 november 2026. Bronnen: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (tabel 86165NED, gewijzigd 15 oktober 2026), CC BY 4.0 · CBS, Gebieden in Nederland 2026 (tabel 86247NED), CC BY 4.0 · Kadaster, Basisregistratie Adressen en Gebouwen via PDOK (stand 1 november 2026), CC0 · RIVM, Energielabels van gebouwen (7 oktober 2026), Public Domain Mark.