Naar de inhoud

De cijfers.

Middelste woning195punten (regels 2026)
De helft zit tussen175–225punten
Vanaf 1 januari 2027196punten, middelste woning
Doorgerekend172.950woningen

Regels 2026

Regels vanaf 1 januari 2027

In Utrecht hebben we 172.950 woningen doorgerekend. De middelste woning komt uit op 195 punten: de helft van de woningen heeft meer, de helft minder. Dat is iets minder dan in heel Nederland (198 punten).

Als huurwoning zou 59% van de woningen in de vrije sector vallen, 38% in de middenhuur en 3% in de sociale huur.

Er staan eengezinswoningen (41%) en appartementen door elkaar. De middelste woning is 86 m² groot volgens de BAG. De gemiddelde WOZ-waarde is volgens het CBS € 490.000 (peildatum 1 januari 2024).

Met de regels van 2027 komt de middelste woning op 196 punten, en valt 61% in de vrije sector.

Binnen de gemeente heeft Vleuten de hoogste middelste woning (250 punten) en Utrecht de laagste (191 punten).

Volgens het CBS is 55% van de woningen in Utrecht een huurwoning, en is 31% van een woningcorporatie.

Van 79% van de woningen staat een energielabel op de open labelkaart. Telt het label nergens mee, dan zakt de middelste woning naar 178 punten en is 17% sociale huur. De echte uitkomst ligt waarschijnlijk daartussen.

Tot en met 143 punten is het sociale huur, van 144 tot en met 186 punten middenhuur en vanaf 187 punten vrije sector. Dit is een schatting voor alle woningen, met vaste aannames. Het is geen puntentelling van één woning. Alleen de Huurcommissie of de rechter stelt de huur bindend vast. Zo hebben we het berekend

Zo verschillen de buurten.

We hebben de 107 buurten van Utrecht ingedeeld naar de punten van hun middelste woning. De meeste woningen (39%) staan in een buurt waar de middelste woning 161 tot en met 186 punten heeft.

Woningen in Utrecht naar de middelste woning van hun buurt, regels 2026. Bron: AG Vastgoed Media, op basis van CBS, Kadaster en RIVM.
Punten middelste woning van de buurtStaafWoningenAantal
tot en met 143 (sociale huur)0%0
144 tot en met 160 (middenhuur)0%0
161 tot en met 186 (middenhuur)39%68.162
187 tot en met 210 (vrije sector)35%59.967
211 tot en met 250 (vrije sector)20%33.750
meer dan 250 (vrije sector)6%11.047

Rond de grens van 186 punten: in 47 buurten ligt de middelste woning tussen 176 en 196 punten. Daar staan 81.212 woningen (47%). Bij 186 punten houdt de middenhuur op: daar kan een paar vierkante meter of een beter energielabel bepalen of een woning middenhuur of vrije sector is.

Buurten met de meeste en de minste punten.

BuurtMiddelste woningWoningenSociaalVrij
Máximapark · Wijk 10 Vleuten-De Meern3253030%94%
Wilhelminapark en omgeving · Wijk 05 Oost3029680%89%
Rijnvliet · Wijk 09 Leidsche Rijn2791.0540%100%
…
Elinkwijk en omgeving · Wijk 02 Noordwest1662.1269%21%
Transwijk-Zuid · Wijk 08 Zuidwest1641.9999%9%
Utrecht Science Park · Wijk 05 Oost1632.45116%11%

Alleen buurten met minstens 100 woningen. Buurtnamen van het CBS (wijk- en buurtindeling 2025).

Van 2026 naar 2027.

Met de regels van 2027 gaat de middelste woning in Utrecht van 195 naar 196 punten. Het aandeel vrije sector gaat van 59% naar 61%. In heel Nederland gaat de middelste woning 2 punten omhoog. Eén van de nieuwe regels: een woning zonder tuin of balkon krijgt in 2027 geen minpunten meer. Wat er in 2027 verandert

Naast Utrecht en Nederland.

De middelste woning in Utrecht heeft 9 punten minder dan die in de provincie Utrecht.

Middelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrijMiddelste 2027
Utrecht195175–2253%38%59%196
Utrecht204181–2372%30%68%206
Nederland198173–2326%33%61%200

Per woonplaats.

WoonplaatsWoningenMiddelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrij
Utrecht153.972191173–2153%42%55%
Vleuten10.164250228–2700%5%95%
De Meern8.612231207–2550%9%92%
Haarzuilens202247202–3300%10%90%

Alle woonplaatsen in Utrecht met minstens 25 woningen. Sociaal, midden en vrij: regels 2026.

De cijfers van Utrecht en de woonplaatsen als bestand: download (csv). Alle gemeenten: landelijke tabel (csv). Licentie CC BY 4.0: gebruik ze met vermelding van AG Vastgoed Media en het CBS.

Problemen met je verhuurder in Utrecht?

Bijvoorbeeld intimidatie, discriminatie of geen schriftelijke informatie bij je contract? Meld het bij de gemeente: Hulp bij problemen met huur (meldpunt). Elke gemeente heeft zo'n meldpunt sinds 1 januari 2024 (Wet goed verhuurderschap, artikel 4).

Links nagekeken op 3 november 2026.

Buurgemeenten.

GemeenteMiddelste woningSociaalVrij
Bunnik2220%85%
De Bilt2091%72%
Houten230<1%86%
IJsselstein2131%78%
Montfoort2132%76%
Nieuwegein1942%59%
Stichtse Vecht2062%70%
Woerden2062%73%
Zeist2063%64%

Andere gemeenten in Utrecht.

Amersfoort · Baarn · Bunschoten · De Ronde Venen · Eemnes · Leusden · Lopik · Oudewater · Renswoude · Rhenen · Soest · Utrechtse Heuvelrug · Veenendaal · Vijfheerenlanden · Wijk bij Duurstede · Woudenberg

Meer over huurpunten.

Wil je het voor je eigen woning weten?

Vul je adres in. Na 2 minuten zie je gratis of jouw woning waarschijnlijk sociale huur, middenhuur of vrije sector is.

Gratis schatting in 2 minuten. Je hoeft niets te meten.

Samengesteld door AG Vastgoed Media uit CBS, BAG en energielabeldata. Methode en rekenregels: Mark Korbee. Bijgewerkt op 3 november 2026. Bronnen: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (tabel 86165NED, gewijzigd 15 oktober 2026), CC BY 4.0 · CBS, Gebieden in Nederland 2026 (tabel 86247NED), CC BY 4.0 · Kadaster, Basisregistratie Adressen en Gebouwen via PDOK (stand 1 november 2026), CC0 · RIVM, Energielabels van gebouwen (7 oktober 2026), Public Domain Mark.