Naar de inhoud

De cijfers.

Middelste woning230punten (regels 2026)
De helft zit tussen201–260punten
Vanaf 1 januari 2027232punten, middelste woning
Doorgerekend21.932woningen

Regels 2026

Regels vanaf 1 januari 2027

In Houten hebben we 21.932 woningen doorgerekend. De middelste woning komt uit op 230 punten: de helft van de woningen heeft meer, de helft minder. Dat is duidelijk meer dan in heel Nederland, waar de middelste woning 198 punten heeft.

Als huurwoning zou 86% van de woningen in de vrije sector vallen, 13% in de middenhuur en minder dan 1% in de sociale huur. Sociale huur komt in deze schatting bijna niet voor.

Het zijn vooral eengezinswoningen (73%). De middelste woning is 116 m² groot volgens de BAG, en elke vierkante meter telt mee in de punten. De gemiddelde WOZ-waarde is volgens het CBS € 526.000 (peildatum 1 januari 2024). Bij zo’n hoge WOZ-waarde leveren de WOZ-punten veel op.

Met de regels van 2027 komt de middelste woning op 232 punten, en valt 87% in de vrije sector.

Binnen de gemeente heeft Tull en 't Waal de hoogste middelste woning (248 punten) en Houten de laagste (229 punten).

Volgens het CBS is 33% van de woningen in Houten een huurwoning, en is 24% van een woningcorporatie.

Van 69% van de woningen staat een energielabel op de open labelkaart. Telt het label nergens mee, dan zakt de middelste woning naar 217 punten en is 2% sociale huur. De echte uitkomst ligt waarschijnlijk daartussen.

Tot en met 143 punten is het sociale huur, van 144 tot en met 186 punten middenhuur en vanaf 187 punten vrije sector. Dit is een schatting voor alle woningen, met vaste aannames. Het is geen puntentelling van één woning. Alleen de Huurcommissie of de rechter stelt de huur bindend vast. Zo hebben we het berekend

Zo verschillen de buurten.

We hebben de 47 buurten van Houten ingedeeld naar de punten van hun middelste woning. De meeste woningen (61%) staan in een buurt waar de middelste woning 211 tot en met 250 punten heeft.

Woningen in Houten naar de middelste woning van hun buurt, regels 2026. Bron: AG Vastgoed Media, op basis van CBS, Kadaster en RIVM.
Punten middelste woning van de buurtStaafWoningenAantal
tot en met 143 (sociale huur)0%0
144 tot en met 160 (middenhuur)0%0
161 tot en met 186 (middenhuur)7%1.535
187 tot en met 210 (vrije sector)13%2.905
211 tot en met 250 (vrije sector)61%13.441
meer dan 250 (vrije sector)18%4.014

Rond de grens van 186 punten: in 4 buurten ligt de middelste woning tussen 176 en 196 punten. Daar staan 1.959 woningen (9%). Bij 186 punten houdt de middenhuur op: daar kan een paar vierkante meter of een beter energielabel bepalen of een woning middenhuur of vrije sector is.

Buurten met de meeste en de minste punten.

BuurtMiddelste woningWoningenSociaalVrij
Tuinen · Houten Zuid-Oost2865470%100%
Dorp Schalkwijk Oost · Schalkwijk2702270%92%
Buitengebied Schalkwijk West · Schalkwijk Buitengebied2681240%93%
…
Molens · Houten Noord-Oost177436<1%30%
Centrum West · Houten Noord-Oost1762700%34%
Centrum Oost · Houten Noord-Oost1668295%22%

Alleen buurten met minstens 100 woningen. Buurtnamen van het CBS (wijk- en buurtindeling 2025).

Van 2026 naar 2027.

Met de regels van 2027 gaat de middelste woning in Houten van 230 naar 232 punten. Het aandeel vrije sector gaat van 86% naar 87%. In heel Nederland gaat de middelste woning 2 punten omhoog. Eén van de nieuwe regels: een woning zonder tuin of balkon krijgt in 2027 geen minpunten meer. Wat er in 2027 verandert

Naast Utrecht en Nederland.

De middelste woning in Houten heeft 26 punten meer dan die in de provincie Utrecht.

Middelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrijMiddelste 2027
Houten230201–260<1%13%86%232
Utrecht204181–2372%30%68%206
Nederland198173–2326%33%61%200

Per woonplaats.

WoonplaatsWoningenMiddelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrij
Houten20.381229200–258<1%14%86%
Schalkwijk970239212–2870%11%90%
Tull en 't Waal315248220–2870%4%96%
't Goy266245210–2780%6%94%

Alle woonplaatsen in Houten met minstens 25 woningen. Sociaal, midden en vrij: regels 2026.

De cijfers van Houten en de woonplaatsen als bestand: download (csv). Alle gemeenten: landelijke tabel (csv). Licentie CC BY 4.0: gebruik ze met vermelding van AG Vastgoed Media en het CBS.

Problemen met je verhuurder in Houten?

Problemen met je verhuurder? Elke gemeente heeft sinds 1 januari 2024 een meldpunt goed verhuurderschap (Wet goed verhuurderschap, artikel 4). Zoek op de site van de gemeente Houten naar "meldpunt goed verhuurderschap".

Buurgemeenten.

GemeenteMiddelste woningSociaalVrij
Bunnik2220%85%
Culemborg2094%72%
Nieuwegein1942%59%
Utrecht1953%59%
Vijfheerenlanden2075%69%
Wijk bij Duurstede210<1%74%

Andere gemeenten in Utrecht.

Amersfoort · Baarn · Bunschoten · De Bilt · De Ronde Venen · Eemnes · IJsselstein · Leusden · Lopik · Montfoort · Oudewater · Renswoude · Rhenen · Soest · Stichtse Vecht · Utrechtse Heuvelrug · Veenendaal · Woerden · Woudenberg · Zeist

Meer over huurpunten.

Wil je het voor je eigen woning weten?

Vul je adres in. Na 2 minuten zie je gratis of jouw woning waarschijnlijk sociale huur, middenhuur of vrije sector is.

Gratis schatting in 2 minuten. Je hoeft niets te meten.

Samengesteld door AG Vastgoed Media uit CBS, BAG en energielabeldata. Methode en rekenregels: Mark Korbee. Bijgewerkt op 3 november 2026. Bronnen: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (tabel 86165NED, gewijzigd 15 oktober 2026), CC BY 4.0 · CBS, Gebieden in Nederland 2026 (tabel 86247NED), CC BY 4.0 · Kadaster, Basisregistratie Adressen en Gebouwen via PDOK (stand 1 november 2026), CC0 · RIVM, Energielabels van gebouwen (7 oktober 2026), Public Domain Mark.