Naar de inhoud

De cijfers.

Middelste woning203punten (regels 2026)
De helft zit tussen182–227punten
Vanaf 1 januari 2027205punten, middelste woning
Doorgerekend43.965woningen

Regels 2026

Regels vanaf 1 januari 2027

In Purmerend hebben we 43.965 woningen doorgerekend. De middelste woning komt uit op 203 punten: de helft van de woningen heeft meer, de helft minder. Dat is iets meer dan in heel Nederland (198 punten).

Als huurwoning zou 70% van de woningen in de vrije sector vallen, 28% in de middenhuur en 2% in de sociale huur.

Er staan eengezinswoningen (66%) en appartementen door elkaar. De middelste woning is 102 m² groot volgens de BAG. De gemiddelde WOZ-waarde is volgens het CBS € 407.000 (peildatum 1 januari 2024).

Met de regels van 2027 komt de middelste woning op 205 punten, en valt 72% in de vrije sector.

Binnen de gemeente heeft Noordbeemster de hoogste middelste woning (301 punten) en Purmerend de laagste (200 punten).

Volgens het CBS is 40% van de woningen in Purmerend een huurwoning, en is 32% van een woningcorporatie.

Van 70% van de woningen staat een energielabel op de open labelkaart. Telt het label nergens mee, dan zakt de middelste woning naar 187 punten en is 16% sociale huur. De echte uitkomst ligt waarschijnlijk daartussen.

Tot en met 143 punten is het sociale huur, van 144 tot en met 186 punten middenhuur en vanaf 187 punten vrije sector. Dit is een schatting voor alle woningen, met vaste aannames. Het is geen puntentelling van één woning. Alleen de Huurcommissie of de rechter stelt de huur bindend vast. Zo hebben we het berekend

Zo verschillen de buurten.

We hebben de 30 buurten van Purmerend ingedeeld naar de punten van hun middelste woning. De meeste woningen (40%) staan in een buurt waar de middelste woning 211 tot en met 250 punten heeft.

Woningen in Purmerend naar de middelste woning van hun buurt, regels 2026. Bron: AG Vastgoed Media, op basis van CBS, Kadaster en RIVM.
Punten middelste woning van de buurtStaafWoningenAantal
tot en met 143 (sociale huur)0%0
144 tot en met 160 (middenhuur)<1%204
161 tot en met 186 (middenhuur)31%13.607
187 tot en met 210 (vrije sector)27%11.980
211 tot en met 250 (vrije sector)40%17.454
meer dan 250 (vrije sector)2%712

Rond de grens van 186 punten: in 7 buurten ligt de middelste woning tussen 176 en 196 punten. Daar staan 14.952 woningen (34%). Bij 186 punten houdt de middenhuur op: daar kan een paar vierkante meter of een beter energielabel bepalen of een woning middenhuur of vrije sector is.

Buurten met de meeste en de minste punten.

BuurtMiddelste woningWoningenSociaalVrij
Noordbeemster · Beemster3012410%93%
Westbeemster · Beemster2733100%96%
Zuidoostbeemster · Beemster2491.7330%89%
…
Binnenstad · Wijk 01 Centrum1751.4718%29%
Overwhere-Zuid · Wijk 02 Overwhere1703.19611%23%
Hazepolder · Wijk 07 Weidevenne15720426%18%

Alleen buurten met minstens 100 woningen. Buurtnamen van het CBS (wijk- en buurtindeling 2025).

Van 2026 naar 2027.

Met de regels van 2027 gaat de middelste woning in Purmerend van 203 naar 205 punten. Het aandeel vrije sector gaat van 70% naar 72%. In heel Nederland gaat de middelste woning 2 punten omhoog. Eén van de nieuwe regels: een woning zonder tuin of balkon krijgt in 2027 geen minpunten meer. Wat er in 2027 verandert

Naast Noord-Holland en Nederland.

De middelste woning in Purmerend heeft 8 punten meer dan die in de provincie Noord-Holland.

Middelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrijMiddelste 2027
Purmerend203182–2272%28%70%205
Noord-Holland195175–2244%37%59%197
Nederland198173–2326%33%61%200

Per woonplaats.

WoonplaatsWoningenMiddelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrij
Purmerend39.228200180–2212%31%67%
Middenbeemster2.453233210–2680%7%93%
Zuidoostbeemster1.733249209–2920%11%89%
Westbeemster310273216–3770%4%96%
Noordbeemster241301229–4140%7%93%

Alle woonplaatsen in Purmerend met minstens 25 woningen. Sociaal, midden en vrij: regels 2026.

De cijfers van Purmerend en de woonplaatsen als bestand: download (csv). Alle gemeenten: landelijke tabel (csv). Licentie CC BY 4.0: gebruik ze met vermelding van AG Vastgoed Media en het CBS.

Problemen met je verhuurder in Purmerend?

Problemen met je verhuurder? Elke gemeente heeft sinds 1 januari 2024 een meldpunt goed verhuurderschap (Wet goed verhuurderschap, artikel 4). Zoek op de site van de gemeente Purmerend naar "meldpunt goed verhuurderschap".

Buurgemeenten.

GemeenteMiddelste woningSociaalVrij
Alkmaar1877%51%
Edam-Volendam2122%73%
Koggenland2172%75%
Landsmeer213<1%83%
Waterland2083%70%
Wormerland2011%68%

Andere gemeenten in Noord-Holland.

Aalsmeer · Amstelveen · Amsterdam · Bergen (NH.) · Beverwijk · Blaricum · Bloemendaal · Castricum · Den Helder · Diemen · Dijk en Waard · Drechterland · Enkhuizen · Gooise Meren · Haarlem · Haarlemmermeer · Heemskerk · Heemstede · Heiloo · Hilversum · Hollands Kroon · Hoorn · Huizen · Laren (NH.) · Medemblik · Oostzaan · Opmeer · Ouder-Amstel · Schagen · Stede Broec · Texel · Uitgeest · Uithoorn · Velsen · Wijdemeren · Zaanstad · Zandvoort

Meer over huurpunten.

Wil je het voor je eigen woning weten?

Vul je adres in. Na 2 minuten zie je gratis of jouw woning waarschijnlijk sociale huur, middenhuur of vrije sector is.

Gratis schatting in 2 minuten. Je hoeft niets te meten.

Samengesteld door AG Vastgoed Media uit CBS, BAG en energielabeldata. Methode en rekenregels: Mark Korbee. Bijgewerkt op 3 november 2026. Bronnen: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (tabel 86165NED, gewijzigd 15 oktober 2026), CC BY 4.0 · CBS, Gebieden in Nederland 2026 (tabel 86247NED), CC BY 4.0 · Kadaster, Basisregistratie Adressen en Gebouwen via PDOK (stand 1 november 2026), CC0 · RIVM, Energielabels van gebouwen (7 oktober 2026), Public Domain Mark.