Naar de inhoud

De cijfers.

Middelste woning174punten (regels 2026)
De helft zit tussen149–199punten
Vanaf 1 januari 2027176punten, middelste woning
Doorgerekend29.021woningen

Regels 2026

Regels vanaf 1 januari 2027

In Den Helder hebben we 29.021 woningen doorgerekend. De middelste woning komt uit op 174 punten: de helft van de woningen heeft meer, de helft minder. Dat is duidelijk minder dan in heel Nederland, waar de middelste woning 198 punten heeft.

De grootste groep is middenhuur: 46% van de woningen. 34% zou vrije sector zijn en 19% sociale huur. Dat is veel sociale huur: in heel Nederland is het 6%.

Het zijn vooral eengezinswoningen (74%). De middelste woning is 95 m² groot volgens de BAG, en elke vierkante meter telt mee in de punten. De gemiddelde WOZ-waarde is volgens het CBS € 261.000 (peildatum 1 januari 2024). Een lagere WOZ-waarde geeft minder WOZ-punten.

Met de regels van 2027 komt de middelste woning op 176 punten, en valt 36% in de vrije sector.

Binnen de gemeente heeft Huisduinen de hoogste middelste woning (225 punten) en Den Helder de laagste (165 punten).

Volgens het CBS is 44% van de woningen in Den Helder een huurwoning, en is 36% van een woningcorporatie.

Van 70% van de woningen staat een energielabel op de open labelkaart. Telt het label nergens mee, dan zakt de middelste woning naar 146 punten en is 47% sociale huur. De echte uitkomst ligt waarschijnlijk daartussen.

Tot en met 143 punten is het sociale huur, van 144 tot en met 186 punten middenhuur en vanaf 187 punten vrije sector. Dit is een schatting voor alle woningen, met vaste aannames. Het is geen puntentelling van één woning. Alleen de Huurcommissie of de rechter stelt de huur bindend vast. Zo hebben we het berekend

Zo verschillen de buurten.

We hebben de 54 buurten van Den Helder ingedeeld naar de punten van hun middelste woning. De meeste woningen (40%) staan in een buurt waar de middelste woning 161 tot en met 186 punten heeft.

Woningen in Den Helder naar de middelste woning van hun buurt, regels 2026. Bron: AG Vastgoed Media, op basis van CBS, Kadaster en RIVM.
Punten middelste woning van de buurtStaafWoningenAantal
tot en met 143 (sociale huur)10%2.771
144 tot en met 160 (middenhuur)26%7.635
161 tot en met 186 (middenhuur)40%11.479
187 tot en met 210 (vrije sector)11%3.211
211 tot en met 250 (vrije sector)10%2.912
meer dan 250 (vrije sector)3%982

Rond de grens van 186 punten: in 12 buurten ligt de middelste woning tussen 176 en 196 punten. Daar staan 8.390 woningen (29%). Bij 186 punten houdt de middenhuur op: daar kan een paar vierkante meter of een beter energielabel bepalen of een woning middenhuur of vrije sector is.

Buurten met de meeste en de minste punten.

BuurtMiddelste woningWoningenSociaalVrij
Zwanenbalg · Wijk 08 Julianadorp2961960%100%
Malzwin · Wijk 08 Julianadorp2713500%95%
Noorderhaven · Wijk 08 Julianadorp255363<1%84%
…
Van Galenbuurt · Wijk 02 Stad binnen de Linie-West1371.18857%6%
Visbuurt · Wijk 01 Stad binnen de Linie-Oost1371.27656%5%
Falga · Wijk 04 Nieuw Den Helder-Oost13430761%5%

Alleen buurten met minstens 100 woningen. Buurtnamen van het CBS (wijk- en buurtindeling 2025).

Van 2026 naar 2027.

Met de regels van 2027 gaat de middelste woning in Den Helder van 174 naar 176 punten. Het aandeel vrije sector gaat van 34% naar 36%, sociale huur van 19% naar 18%. In heel Nederland gaat de middelste woning 2 punten omhoog. Eén van de nieuwe regels: een woning zonder tuin of balkon krijgt in 2027 geen minpunten meer. Wat er in 2027 verandert

Naast Noord-Holland en Nederland.

De middelste woning in Den Helder heeft 21 punten minder dan die in de provincie Noord-Holland.

Middelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrijMiddelste 2027
Den Helder174149–19919%46%34%176
Noord-Holland195175–2244%37%59%197
Nederland198173–2326%33%61%200

Per woonplaats.

WoonplaatsWoningenMiddelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrij
Den Helder21.967165144–18625%51%25%
Julianadorp6.753200178–2403%34%63%
Huisduinen301225202–2650%17%83%

Alle woonplaatsen in Den Helder met minstens 25 woningen. Sociaal, midden en vrij: regels 2026.

De cijfers van Den Helder en de woonplaatsen als bestand: download (csv). Alle gemeenten: landelijke tabel (csv). Licentie CC BY 4.0: gebruik ze met vermelding van AG Vastgoed Media en het CBS.

Problemen met je verhuurder in Den Helder?

Problemen met je verhuurder? Elke gemeente heeft sinds 1 januari 2024 een meldpunt goed verhuurderschap (Wet goed verhuurderschap, artikel 4). Zoek op de site van de gemeente Den Helder naar "meldpunt goed verhuurderschap".

Buurgemeenten.

GemeenteMiddelste woningSociaalVrij
Hollands Kroon2093%71%
Schagen2082%72%

Andere gemeenten in Noord-Holland.

Aalsmeer · Alkmaar · Amstelveen · Amsterdam · Bergen (NH.) · Beverwijk · Blaricum · Bloemendaal · Castricum · Diemen · Dijk en Waard · Drechterland · Edam-Volendam · Enkhuizen · Gooise Meren · Haarlem · Haarlemmermeer · Heemskerk · Heemstede · Heiloo · Hilversum · Hoorn · Huizen · Koggenland · Landsmeer · Laren (NH.) · Medemblik · Oostzaan · Opmeer · Ouder-Amstel · Purmerend · Stede Broec · Texel · Uitgeest · Uithoorn · Velsen · Waterland · Wijdemeren · Wormerland · Zaanstad · Zandvoort

Meer over huurpunten.

Wil je het voor je eigen woning weten?

Vul je adres in. Na 2 minuten zie je gratis of jouw woning waarschijnlijk sociale huur, middenhuur of vrije sector is.

Gratis schatting in 2 minuten. Je hoeft niets te meten.

Samengesteld door AG Vastgoed Media uit CBS, BAG en energielabeldata. Methode en rekenregels: Mark Korbee. Bijgewerkt op 3 november 2026. Bronnen: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (tabel 86165NED, gewijzigd 15 oktober 2026), CC BY 4.0 · CBS, Gebieden in Nederland 2026 (tabel 86247NED), CC BY 4.0 · Kadaster, Basisregistratie Adressen en Gebouwen via PDOK (stand 1 november 2026), CC0 · RIVM, Energielabels van gebouwen (7 oktober 2026), Public Domain Mark.