Naar de inhoud

De cijfers.

Middelste woning188punten (regels 2026)
De helft zit tussen156–230punten
Vanaf 1 januari 2027190punten, middelste woning
Doorgerekend12.013woningen

Regels 2026

Regels vanaf 1 januari 2027

In Westerwolde hebben we 12.013 woningen doorgerekend. De middelste woning komt uit op 188 punten: de helft van de woningen heeft meer, de helft minder. Dat is duidelijk minder dan in heel Nederland, waar de middelste woning 198 punten heeft.

Als huurwoning zou 51% van de woningen in de vrije sector vallen, 34% in de middenhuur en 15% in de sociale huur. Dat is veel sociale huur: in heel Nederland is het 6%.

Het zijn vooral eengezinswoningen (86%). De middelste woning is 115 m² groot volgens de BAG, en elke vierkante meter telt mee in de punten. De gemiddelde WOZ-waarde is volgens het CBS € 292.000 (peildatum 1 januari 2024).

Met de regels van 2027 komt de middelste woning op 190 punten, en valt 52% in de vrije sector.

Binnen de gemeente heeft Wedde de hoogste middelste woning (223 punten) en Ter Apelkanaal de laagste (174 punten).

Volgens het CBS is 31% van de woningen in Westerwolde een huurwoning, en is 22% van een woningcorporatie.

Van 57% van de woningen staat een energielabel op de open labelkaart. Telt het label nergens mee, dan zakt de middelste woning naar 174 punten en is 26% sociale huur. De echte uitkomst ligt waarschijnlijk daartussen.

Tot en met 143 punten is het sociale huur, van 144 tot en met 186 punten middenhuur en vanaf 187 punten vrije sector. Dit is een schatting voor alle woningen, met vaste aannames. Het is geen puntentelling van één woning. Alleen de Huurcommissie of de rechter stelt de huur bindend vast. Zo hebben we het berekend

Zo verschillen de buurten.

We hebben de 54 buurten van Westerwolde ingedeeld naar de punten van hun middelste woning. De meeste woningen (48%) staan in een buurt waar de middelste woning 161 tot en met 186 punten heeft.

Woningen in Westerwolde naar de middelste woning van hun buurt, regels 2026. Bron: AG Vastgoed Media, op basis van CBS, Kadaster en RIVM.
Punten middelste woning van de buurtStaafWoningenAantal
tot en met 143 (sociale huur)3%337
144 tot en met 160 (middenhuur)0%0
161 tot en met 186 (middenhuur)48%5.737
187 tot en met 210 (vrije sector)32%3.833
211 tot en met 250 (vrije sector)11%1.316
meer dan 250 (vrije sector)6%697

Rond de grens van 186 punten: in 13 buurten ligt de middelste woning tussen 176 en 196 punten. Daar staan 3.898 woningen (33%). Bij 186 punten houdt de middenhuur op: daar kan een paar vierkante meter of een beter energielabel bepalen of een woning middenhuur of vrije sector is.

Buurten met de meeste en de minste punten.

BuurtMiddelste woningWoningenSociaalVrij
Verspreide huizen ten zuidoosten van Bellingwolde · Wijk 00 Bellingwolde2511650%88%
Morige · Wijk 02 Blijham2391731%83%
Wedderheide · Wijk 02 Blijham225106<1%82%
…
Agobuurt · Wijk 07 Ter Apel16324134%39%
Burgemeester Beinsdorp · Wijk 07 Ter Apel13817067%9%
Jipsingboermussel en Zandberg · Wijk 07 Ter Apel13316758%22%

Alleen buurten met minstens 100 woningen. Buurtnamen van het CBS (wijk- en buurtindeling 2025).

Van 2026 naar 2027.

Met de regels van 2027 gaat de middelste woning in Westerwolde van 188 naar 190 punten. Het aandeel vrije sector gaat van 51% naar 52%, sociale huur van 15% naar 14%. In heel Nederland gaat de middelste woning 2 punten omhoog. Eén van de nieuwe regels: een woning zonder tuin of balkon krijgt in 2027 geen minpunten meer. Wat er in 2027 verandert

Naast Groningen en Nederland.

De middelste woning in Westerwolde heeft 4 punten meer dan die in de provincie Groningen.

Middelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrijMiddelste 2027
Westerwolde188156–23015%34%51%190
Groningen184158–22011%41%47%185
Nederland198173–2326%33%61%200

Per woonplaats.

WoonplaatsWoningenMiddelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrij
Ter Apel4.321174146–19923%42%35%
Vlagtwedde1.645189151–22718%31%52%
Bellingwolde1.516204173–2515%32%63%
Blijham1.216206174–2477%28%65%
Sellingen1.140194162–24214%31%55%
Wedde561223184–2693%24%73%
Vriescheloo474220184–2626%22%72%
Ter Apelkanaal427174134–23230%25%45%
Bourtange353201169–25311%28%61%
Veelerveen272202169–2615%33%62%
Oudeschans88213180–2629%25%66%

Alle woonplaatsen in Westerwolde met minstens 25 woningen. Sociaal, midden en vrij: regels 2026.

De cijfers van Westerwolde en de woonplaatsen als bestand: download (csv). Alle gemeenten: landelijke tabel (csv). Licentie CC BY 4.0: gebruik ze met vermelding van AG Vastgoed Media en het CBS.

Problemen met je verhuurder in Westerwolde?

Problemen met je verhuurder? Elke gemeente heeft sinds 1 januari 2024 een meldpunt goed verhuurderschap (Wet goed verhuurderschap, artikel 4). Zoek op de site van de gemeente Westerwolde naar "meldpunt goed verhuurderschap".

Buurgemeenten.

GemeenteMiddelste woningSociaalVrij
Borger-Odoorn2026%64%
Emmen1919%55%
Oldambt18513%49%
Pekela18213%45%
Stadskanaal18310%46%

Andere gemeenten in Groningen.

Eemsdelta · Groningen · Het Hogeland · Midden-Groningen · Veendam · Westerkwartier

Meer over huurpunten.

Wil je het voor je eigen woning weten?

Vul je adres in. Na 2 minuten zie je gratis of jouw woning waarschijnlijk sociale huur, middenhuur of vrije sector is.

Gratis schatting in 2 minuten. Je hoeft niets te meten.

Samengesteld door AG Vastgoed Media uit CBS, BAG en energielabeldata. Methode en rekenregels: Mark Korbee. Bijgewerkt op 3 november 2026. Bronnen: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (tabel 86165NED, gewijzigd 15 oktober 2026), CC BY 4.0 · CBS, Gebieden in Nederland 2026 (tabel 86247NED), CC BY 4.0 · Kadaster, Basisregistratie Adressen en Gebouwen via PDOK (stand 1 november 2026), CC0 · RIVM, Energielabels van gebouwen (7 oktober 2026), Public Domain Mark.