Naar de inhoud

De cijfers.

Middelste woning191punten (regels 2026)
De helft zit tussen160–225punten
Vanaf 1 januari 2027192punten, middelste woning
Doorgerekend23.699woningen

Regels 2026

Regels vanaf 1 januari 2027

In Eemsdelta hebben we 23.699 woningen doorgerekend. De middelste woning komt uit op 191 punten: de helft van de woningen heeft meer, de helft minder. Dat is iets minder dan in heel Nederland (198 punten).

Als huurwoning zou 53% van de woningen in de vrije sector vallen, 35% in de middenhuur en 12% in de sociale huur.

Het zijn vooral eengezinswoningen (81%). De middelste woning is 115 m² groot volgens de BAG, en elke vierkante meter telt mee in de punten. De gemiddelde WOZ-waarde is volgens het CBS € 250.000 (peildatum 1 januari 2024). Een lagere WOZ-waarde geeft minder WOZ-punten.

Met de regels van 2027 komt de middelste woning op 192 punten, en valt 55% in de vrije sector.

Binnen de gemeente heeft Toornwerd de hoogste middelste woning (258 punten) en Farmsum de laagste (166 punten).

Volgens het CBS is 43% van de woningen in Eemsdelta een huurwoning, en is 31% van een woningcorporatie.

Van 62% van de woningen staat een energielabel op de open labelkaart. Telt het label nergens mee, dan zakt de middelste woning naar 174 punten en is 23% sociale huur. De echte uitkomst ligt waarschijnlijk daartussen.

Tot en met 143 punten is het sociale huur, van 144 tot en met 186 punten middenhuur en vanaf 187 punten vrije sector. Dit is een schatting voor alle woningen, met vaste aannames. Het is geen puntentelling van één woning. Alleen de Huurcommissie of de rechter stelt de huur bindend vast. Zo hebben we het berekend

Zo verschillen de buurten.

We hebben de 79 buurten van Eemsdelta ingedeeld naar de punten van hun middelste woning. De meeste woningen (31%) staan in een buurt waar de middelste woning 187 tot en met 210 punten heeft.

Woningen in Eemsdelta naar de middelste woning van hun buurt, regels 2026. Bron: AG Vastgoed Media, op basis van CBS, Kadaster en RIVM.
Punten middelste woning van de buurtStaafWoningenAantal
tot en met 143 (sociale huur)<1%187
144 tot en met 160 (middenhuur)16%3.791
161 tot en met 186 (middenhuur)24%5.698
187 tot en met 210 (vrije sector)31%7.245
211 tot en met 250 (vrije sector)26%6.100
meer dan 250 (vrije sector)3%649

Rond de grens van 186 punten: in 20 buurten ligt de middelste woning tussen 176 en 196 punten. Daar staan 6.005 woningen (25%). Bij 186 punten houdt de middenhuur op: daar kan een paar vierkante meter of een beter energielabel bepalen of een woning middenhuur of vrije sector is.

Buurten met de meeste en de minste punten.

BuurtMiddelste woningWoningenSociaalVrij
Buitengebied Noord-Middelstum · Buitengebied Noord-Middelstum283114<1%90%
Olingermeeden · Appingedam-West2712120%100%
Kwelderland · Noord2502350%100%
…
Centrum-Delfzijl · Delfzijl-Centrum15870426%11%
Scheepvaartbuurt · West15298036%20%
Solwerd · Appingedam-Oost10218788%8%

Alleen buurten met minstens 100 woningen. Buurtnamen van het CBS (wijk- en buurtindeling 2025).

Van 2026 naar 2027.

Met de regels van 2027 gaat de middelste woning in Eemsdelta van 191 naar 192 punten. Het aandeel vrije sector gaat van 53% naar 55%, sociale huur van 12% naar 11%. In heel Nederland gaat de middelste woning 2 punten omhoog. Eén van de nieuwe regels: een woning zonder tuin of balkon krijgt in 2027 geen minpunten meer. Wat er in 2027 verandert

Naast Groningen en Nederland.

De middelste woning in Eemsdelta heeft 7 punten meer dan die in de provincie Groningen.

Middelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrijMiddelste 2027
Eemsdelta191160–22512%35%53%192
Groningen184158–22011%41%47%185
Nederland198173–2326%33%61%200

Per woonplaats.

WoonplaatsWoningenMiddelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrij
Delfzijl8.221177154–20914%44%42%
Appingedam6.072199167–23310%31%59%
Loppersum1.271213183–2422%25%73%
Middelstum1.128199157–23014%30%56%
Wagenborgen901193161–22315%30%56%
Farmsum845166140–19230%44%27%
Spijk602198166–22911%31%58%
Holwierde474207170–24310%24%66%
Stedum470196177–2365%30%65%
Woldendorp436177152–21215%41%44%
't Zandt343220199–2554%18%78%
Bierum343182146–22723%30%47%

De 12 grootste woonplaatsen in Eemsdelta met minstens 25 woningen. Sociaal, midden en vrij: regels 2026.

De cijfers van Eemsdelta en de woonplaatsen als bestand: download (csv). Alle gemeenten: landelijke tabel (csv). Licentie CC BY 4.0: gebruik ze met vermelding van AG Vastgoed Media en het CBS.

Problemen met je verhuurder in Eemsdelta?

Problemen met je verhuurder? Elke gemeente heeft sinds 1 januari 2024 een meldpunt goed verhuurderschap (Wet goed verhuurderschap, artikel 4). Zoek op de site van de gemeente Eemsdelta naar "meldpunt goed verhuurderschap".

Buurgemeenten.

GemeenteMiddelste woningSociaalVrij
Groningen17413%37%
Het Hogeland1979%59%
Midden-Groningen19110%54%
Oldambt18513%49%

Andere gemeenten in Groningen.

Pekela · Stadskanaal · Veendam · Westerkwartier · Westerwolde

Meer over huurpunten.

Wil je het voor je eigen woning weten?

Vul je adres in. Na 2 minuten zie je gratis of jouw woning waarschijnlijk sociale huur, middenhuur of vrije sector is.

Gratis schatting in 2 minuten. Je hoeft niets te meten.

Samengesteld door AG Vastgoed Media uit CBS, BAG en energielabeldata. Methode en rekenregels: Mark Korbee. Bijgewerkt op 3 november 2026. Bronnen: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (tabel 86165NED, gewijzigd 15 oktober 2026), CC BY 4.0 · CBS, Gebieden in Nederland 2026 (tabel 86247NED), CC BY 4.0 · Kadaster, Basisregistratie Adressen en Gebouwen via PDOK (stand 1 november 2026), CC0 · RIVM, Energielabels van gebouwen (7 oktober 2026), Public Domain Mark.