Naar de inhoud

De cijfers.

Middelste woning198punten (regels 2026)
De helft zit tussen168–239punten
Vanaf 1 januari 2027200punten, middelste woning
Doorgerekend24.467woningen

Regels 2026

Regels vanaf 1 januari 2027

In Heerenveen hebben we 24.467 woningen doorgerekend. De middelste woning komt uit op 198 punten: de helft van de woningen heeft meer, de helft minder. Dat is ongeveer gelijk aan heel Nederland (198 punten).

Als huurwoning zou 60% van de woningen in de vrije sector vallen, 33% in de middenhuur en 8% in de sociale huur.

Het zijn vooral eengezinswoningen (76%). De middelste woning is 116 m² groot volgens de BAG, en elke vierkante meter telt mee in de punten. De gemiddelde WOZ-waarde is volgens het CBS € 332.000 (peildatum 1 januari 2024).

Met de regels van 2027 komt de middelste woning op 200 punten, en valt 61% in de vrije sector.

Binnen de gemeente heeft Nes de hoogste middelste woning (286 punten) en Aldeboarn de laagste (189 punten).

Volgens het CBS is 40% van de woningen in Heerenveen een huurwoning, en is 28% van een woningcorporatie.

Van 69% van de woningen staat een energielabel op de open labelkaart. Telt het label nergens mee, dan zakt de middelste woning naar 178 punten en is 20% sociale huur. De echte uitkomst ligt waarschijnlijk daartussen.

Tot en met 143 punten is het sociale huur, van 144 tot en met 186 punten middenhuur en vanaf 187 punten vrije sector. Dit is een schatting voor alle woningen, met vaste aannames. Het is geen puntentelling van één woning. Alleen de Huurcommissie of de rechter stelt de huur bindend vast. Zo hebben we het berekend

Zo verschillen de buurten.

We hebben de 30 buurten van Heerenveen ingedeeld naar de punten van hun middelste woning. De meeste woningen (38%) staan in een buurt waar de middelste woning 187 tot en met 210 punten heeft.

Woningen in Heerenveen naar de middelste woning van hun buurt, regels 2026. Bron: AG Vastgoed Media, op basis van CBS, Kadaster en RIVM.
Punten middelste woning van de buurtStaafWoningenAantal
tot en met 143 (sociale huur)0%0
144 tot en met 160 (middenhuur)0%0
161 tot en met 186 (middenhuur)32%7.728
187 tot en met 210 (vrije sector)38%9.320
211 tot en met 250 (vrije sector)17%4.050
meer dan 250 (vrije sector)14%3.353

Rond de grens van 186 punten: in 6 buurten ligt de middelste woning tussen 176 en 196 punten. Daar staan 9.163 woningen (38%). Bij 186 punten houdt de middenhuur op: daar kan een paar vierkante meter of een beter energielabel bepalen of een woning middenhuur of vrije sector is.

Buurten met de meeste en de minste punten.

BuurtMiddelste woningWoningenSociaalVrij
De Heide · Wijk 01 Heerenveen2946310%100%
Nes · Boarnsterhim2863580%99%
Skoatterwald · Wijk 01 Heerenveen2642.0400%99%
…
Noord · Wijk 01 Heerenveen1781.90814%43%
Midden · Wijk 01 Heerenveen1712.07812%34%
Centrum · Wijk 01 Heerenveen1622.21717%18%

Alleen buurten met minstens 100 woningen. Buurtnamen van het CBS (wijk- en buurtindeling 2025).

Van 2026 naar 2027.

Met de regels van 2027 gaat de middelste woning in Heerenveen van 198 naar 200 punten. Het aandeel vrije sector gaat van 60% naar 61%, sociale huur van 8% naar 7%. In heel Nederland gaat de middelste woning 2 punten omhoog. Eén van de nieuwe regels: een woning zonder tuin of balkon krijgt in 2027 geen minpunten meer. Wat er in 2027 verandert

Naast Fryslân en Nederland.

De middelste woning in Heerenveen heeft 4 punten meer dan die in de provincie Fryslân.

Middelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrijMiddelste 2027
Heerenveen198168–2398%33%60%200
Fryslân194165–23211%33%56%196
Nederland198173–2326%33%61%200

Per woonplaats.

WoonplaatsWoningenMiddelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrij
Heerenveen15.860190162–2299%38%53%
Akkrum1.590193159–22115%30%55%
Jubbega1.417197174–2306%30%63%
Aldeboarn672189168–23710%39%51%
Nieuwehorne653213193–2461%18%82%
Oudeschoot637199172–2115%32%63%
De Knipe536229197–2632%15%84%
Oranjewoud417277221–3310%9%91%
Nes358286267–3070%1%99%
Tjalleberd331225197–268<1%17%83%
Oudehorne329239204–2890%14%86%
Hoornsterzwaag318238199–3020%18%82%

De 12 grootste woonplaatsen in Heerenveen met minstens 25 woningen. Sociaal, midden en vrij: regels 2026.

De cijfers van Heerenveen en de woonplaatsen als bestand: download (csv). Alle gemeenten: landelijke tabel (csv). Licentie CC BY 4.0: gebruik ze met vermelding van AG Vastgoed Media en het CBS.

Problemen met je verhuurder in Heerenveen?

Problemen met je verhuurder? Elke gemeente heeft sinds 1 januari 2024 een meldpunt goed verhuurderschap (Wet goed verhuurderschap, artikel 4). Zoek op de site van de gemeente Heerenveen naar "meldpunt goed verhuurderschap".

Buurgemeenten.

GemeenteMiddelste woningSociaalVrij
De Fryske Marren2075%69%
Leeuwarden17323%39%
Ooststellingwerf1937%56%
Opsterland2094%68%
Smallingerland1949%58%
Weststellingwerf1997%61%

Andere gemeenten in Fryslân.

Achtkarspelen · Ameland · Dantumadiel · Harlingen · Noardeast-Fryslân · Schiermonnikoog · Súdwest-Fryslân · Terschelling · Tytsjerksteradiel · Vlieland · Waadhoeke

Meer over huurpunten.

Wil je het voor je eigen woning weten?

Vul je adres in. Na 2 minuten zie je gratis of jouw woning waarschijnlijk sociale huur, middenhuur of vrije sector is.

Gratis schatting in 2 minuten. Je hoeft niets te meten.

Samengesteld door AG Vastgoed Media uit CBS, BAG en energielabeldata. Methode en rekenregels: Mark Korbee. Bijgewerkt op 3 november 2026. Bronnen: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (tabel 86165NED, gewijzigd 15 oktober 2026), CC BY 4.0 · CBS, Gebieden in Nederland 2026 (tabel 86247NED), CC BY 4.0 · Kadaster, Basisregistratie Adressen en Gebouwen via PDOK (stand 1 november 2026), CC0 · RIVM, Energielabels van gebouwen (7 oktober 2026), Public Domain Mark.