Naar de inhoud

De cijfers.

Middelste woning194punten (regels 2026)
De helft zit tussen167–230punten
Vanaf 1 januari 2027196punten, middelste woning
Doorgerekend14.213woningen

Regels 2026

Regels vanaf 1 januari 2027

In Sluis hebben we 14.213 woningen doorgerekend. De middelste woning komt uit op 194 punten: de helft van de woningen heeft meer, de helft minder. Dat is iets minder dan in heel Nederland (198 punten).

Als huurwoning zou 57% van de woningen in de vrije sector vallen, 34% in de middenhuur en 9% in de sociale huur.

Het zijn vooral eengezinswoningen (85%). De middelste woning is 114 m² groot volgens de BAG, en elke vierkante meter telt mee in de punten. De gemiddelde WOZ-waarde is volgens het CBS € 334.000 (peildatum 1 januari 2024).

Met de regels van 2027 komt de middelste woning op 196 punten, en valt 59% in de vrije sector.

Binnen de gemeente heeft Biervliet de hoogste middelste woning (244 punten) en Schoondijke de laagste (174 punten).

Volgens het CBS is 28% van de woningen in Sluis een huurwoning, en is 16% van een woningcorporatie.

Van 55% van de woningen staat een energielabel op de open labelkaart. Telt het label nergens mee, dan zakt de middelste woning naar 180 punten en is 19% sociale huur. De echte uitkomst ligt waarschijnlijk daartussen.

Tot en met 143 punten is het sociale huur, van 144 tot en met 186 punten middenhuur en vanaf 187 punten vrije sector. Dit is een schatting voor alle woningen, met vaste aannames. Het is geen puntentelling van één woning. Alleen de Huurcommissie of de rechter stelt de huur bindend vast. Zo hebben we het berekend

Zo verschillen de buurten.

We hebben de 34 buurten van Sluis ingedeeld naar de punten van hun middelste woning. De meeste woningen (54%) staan in een buurt waar de middelste woning 187 tot en met 210 punten heeft.

Woningen in Sluis naar de middelste woning van hun buurt, regels 2026. Bron: AG Vastgoed Media, op basis van CBS, Kadaster en RIVM.
Punten middelste woning van de buurtStaafWoningenAantal
tot en met 143 (sociale huur)0%0
144 tot en met 160 (middenhuur)0%0
161 tot en met 186 (middenhuur)23%3.265
187 tot en met 210 (vrije sector)54%7.658
211 tot en met 250 (vrije sector)20%2.904
meer dan 250 (vrije sector)3%380

Rond de grens van 186 punten: in 11 buurten ligt de middelste woning tussen 176 en 196 punten. Daar staan 9.819 woningen (69%). Bij 186 punten houdt de middenhuur op: daar kan een paar vierkante meter of een beter energielabel bepalen of een woning middenhuur of vrije sector is.

Buurten met de meeste en de minste punten.

BuurtMiddelste woningWoningenSociaalVrij
Verspreide huizen Sluis · Wijk 00 Sluis2982480%94%
Verspreide huizen Retranchement · Wijk 01 Retranchement2541320%88%
Verspreide huizen IJzendijke · Wijk 12 IJzendijke2422812%80%
…
Nummer Eén en omgeving · Wijk 11 Hoofdplaat17910323%46%
Schoondijke · Wijk 13 Schoondijke17263620%36%
Hoofdplaat · Wijk 11 Hoofdplaat16833318%33%

Alleen buurten met minstens 100 woningen. Buurtnamen van het CBS (wijk- en buurtindeling 2025).

Van 2026 naar 2027.

Met de regels van 2027 gaat de middelste woning in Sluis van 194 naar 196 punten. Het aandeel vrije sector gaat van 57% naar 59%, sociale huur van 9% naar 8%. In heel Nederland gaat de middelste woning 2 punten omhoog. Eén van de nieuwe regels: een woning zonder tuin of balkon krijgt in 2027 geen minpunten meer. Wat er in 2027 verandert

Naast Zeeland en Nederland.

De middelste woning in Sluis heeft 2 punten meer dan die in de provincie Zeeland.

Middelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrijMiddelste 2027
Sluis194167–2309%34%57%196
Zeeland192163–22811%35%55%194
Nederland198173–2326%33%61%200

Per woonplaats.

WoonplaatsWoningenMiddelste woningHelft tussenSociaalMiddenVrij
Breskens2.812194172–2156%37%57%
Oostburg2.532189163–21410%39%52%
Sluis1.503191159–24013%34%54%
Aardenburg1.297195168–2367%35%58%
IJzendijke1.227199169–2468%32%60%
Cadzand931217190–244<1%21%79%
Schoondijke757174149–21220%41%39%
Groede685193162–23712%33%55%
Hoofdplaat466177150–21719%42%40%
Eede442207181–2663%26%71%
Zuidzande377186159–22213%39%48%
Nieuwvliet319199153–24918%28%54%

De 12 grootste woonplaatsen in Sluis met minstens 25 woningen. Sociaal, midden en vrij: regels 2026.

De cijfers van Sluis en de woonplaatsen als bestand: download (csv). Alle gemeenten: landelijke tabel (csv). Licentie CC BY 4.0: gebruik ze met vermelding van AG Vastgoed Media en het CBS.

Problemen met je verhuurder in Sluis?

Problemen met je verhuurder? Elke gemeente heeft sinds 1 januari 2024 een meldpunt goed verhuurderschap (Wet goed verhuurderschap, artikel 4). Zoek op de site van de gemeente Sluis naar "meldpunt goed verhuurderschap".

Buurgemeenten.

GemeenteMiddelste woningSociaalVrij
Terneuzen18114%46%
Vlissingen17422%38%

Andere gemeenten in Zeeland.

Borsele · Goes · Hulst · Kapelle · Middelburg (Z.) · Noord-Beveland · Reimerswaal · Schouwen-Duiveland · Tholen · Veere

Meer over huurpunten.

Wil je het voor je eigen woning weten?

Vul je adres in. Na 2 minuten zie je gratis of jouw woning waarschijnlijk sociale huur, middenhuur of vrije sector is.

Gratis schatting in 2 minuten. Je hoeft niets te meten.

Samengesteld door AG Vastgoed Media uit CBS, BAG en energielabeldata. Methode en rekenregels: Mark Korbee. Bijgewerkt op 3 november 2026. Bronnen: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025 (tabel 86165NED, gewijzigd 15 oktober 2026), CC BY 4.0 · CBS, Gebieden in Nederland 2026 (tabel 86247NED), CC BY 4.0 · Kadaster, Basisregistratie Adressen en Gebouwen via PDOK (stand 1 november 2026), CC0 · RIVM, Energielabels van gebouwen (7 oktober 2026), Public Domain Mark.